Приєднати до централізованої оперативно-диспетчерської служби всі відділення екстреної медичної допомоги Вінниччини, впровадити систему визначення місця знаходження пацієнтів, забезпечити телеметричним зв’язком для ЕКГ-діагностики всі бригади, закупити нові сучасні автомобілі, сучасне лікувально-діагностичне обладнання, облаштувати всі бригади радіозв’язком, доукомплектувати штат - основні завдання, які ставить перед собою «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» на 2018 рік.
У переліку стратегічних пріоритетів служби й реорганізація приймальних відділень закладів ІІ рівня у відділеннях екстреної (невідкладної) медичної допомоги, продовження ремонтівприміщень для базування бригад, придбання навчальних тренажерів. Впродовж усього року «Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» буде удосконалювати свою роботу, підбиратиме фахових працівників та покращуватиме матеріально-технічну базу - всі ці кроки спрямовані на впровадження етапів реформування.
Екстрена медичної допомога в області працює на високому, якісному рівні, - розповідає головний лікар «Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Анатолій Пірникоза. – Починаючи з 2009 року, коли у Вінницькій області було створено Центр екстреної медичної допомоги, відповідно до вимог МОЗнаша служба постійно удосконалювалась. А відтак, та база, яку ми маємо зараз і буде основою для впровадження нового порядку надання екстреної медичної допомоги.
На сьогоднішній день до складу системи екстреної медичної допомоги Вінниччини входить: центр екстреної медичної допомоги, 8станційекстреної медичної допомоги, 29 відділень та 32 пункти, на яких базується 118 бригад екстреної допомоги. У новозбудованому Центрі ЕМД облаштовано сучасну центральну оперативну диспетчерську, яка оснащена телекомунікаційними мережами, програмним, технічним та іншими засобами для забезпечення прийняття викликів екстреної медичної допомоги за єдиним номером "103" у цілодобовому режимі. На всі 162 спеціалізовані автомобілі GPS-трекери. Використання даного комплексу дає можливість:
- визначати місцезнаходження абонента за номером телефону;
- записувати всі розмови операторів з абонентами;
- фіксувати зміст викликів в централізованій базі даних;
- проводити первинне сортування викликів за характеристиками ургентності;
- контролювати повторні виклики;
- знаходити найближчу вільну бригаду або декілька бригад за допомогою GPS-трекерів;
- передавати дані виклику на виконання бригадам;
- контролювати хід роботи бригади; передавати дані хворого до стаціонару.
Знято проблему виклику екстреної допомоги людьми з особливими потребами завдяки смс-повідомленням, - пояснює головний лікар. Наразі удосконалюється механізм виклику через інтернет. На екстрений виклик у межах міста прибуває впродовж 10 хвилин, а за межами має 20 хвилин. Правда, у сільській місцевості неекстрений виклик має обслуговуватись протягом однієї години. Щодня чергує 118 бригад, до складу яких входить лікар, фельдшер і водій. Такий склад залишився для Вінниці, Жмеринки і є ще на деяких інших станціях. А в основному у складі бригади фельдшер та водій. Тому під час проведення навчання увага акцентується на тому, щоб водії теж приймали участь у наданні першої допомоги.
Слід зазначити, що майбутніми парамедиками будуть ті ж самі фельдшери та лікарі, які є сьогодні. Просто змінюється назва. Вінничани мають усвідомити, що впродовж першого півріччя до складу бригад все ще входитимуть лікарі: на перехідному етапі вони залишаться у складі бригад.
Тих же лікарів, які з часом будуть виведені із складу бригад, переведуть у відділення екстреної медичної допомоги, які будуть реорганізовані на базі приймальних відділень.
Працюватиме й надалі консультативний телеметричний центр. Кваліфіковані лікарі-кардіологи, які досконало володіють методикою ЕКГ- діагностики, вчасно та якісно надаватимуть термінову консультативну допомогу бригадам екстреної медичної допомоги, у виборі раціональної тактики лікування та подальших тактичних дій, по відношенню до пацієнта. В центрі також проводиться документування та обробка отриманої інформації.
Надаватиме допомогу і відділ виїзної консультативної допомоги. Укладено договори з 333 лікарями-консультантами, які під час чергування виїздять у райони для надання консультацій хворому і, які у разі потреби, можуть проводити хірургічні операції. Серед консультантів - лікарі першої та вищої категорії, доценти, професори, які працюють у обласній лікарні ім. М.І. Пирогова та викладають у Вінницькому національному медичному університеті.
Ми єдина служба, яка надає допомогу цілодобово та безкоштовно, - каже Анатолій Пірникоза. - Екстрена допомога як працювала так і буде працювати. Плануємо лише покращувати нашу роботу. Приєднаємо до централізованої оперативно-диспетчерської служби відділення екстреної медичної допомоги Ладижинське відділення швидкої медичної допомоги. Доукомплектуємо штат. Запланували у 2018 році купити 20 автомобілів. Оснастити необхідним обладнанням вже існуючі автомобілі бригад екстреної медичної допомоги. Працюємо над тим, аби налагодити систему радіосповіщення. Наразі ця система сповіщення просто необхідна. На прикладі Калинівки, де наприкінці вересня минулого року стався вибух на військовому арсеналі і в місті не було світла, був відсутній належний зв’язок, така система сповіщення дала б можливість спрацювати оперативніше. Та й для того, щоб передати інформацію про виклик з віддалених сіл Піщанського чи Могилів-Подільського районів теж потрібен радіозв’язок. У планах закупівля комплектів дихальних апаратів, дефібриляторів, вакуумних шин. А ще потрібно підготувати проект обласної програми по закупівлі автомобілів екстреної медичної допомоги за кошти місцевих та обласного бюджетів.
Олена Шмигельська