17 листопада відзначається День передчасно народженого малюка. Європейський фонд допомоги новонародженим (англ. European Foundation for the Care of Newborn Infants) обрав символами цього дня фіолетові ліхтарики як знак чуйності та винятковості, і - звичайні шкарпетки, що зможуть забезпечити захист малюка від холоду під час дорослішання.
Причини передчасних пологів: інфекційно-запальні процеси в організмі матері, стресові ситуації, кровотеча, ускладнення вагітності. Багатоплідна вагітність становить 12—27 % усіх випадків передчасних пологів.
Усі діти, народжені раніше терміну, вимагають особливого догляду. Розрізняють види недоношеності:
• просто недоношені – 34-36 тижнів вагітності;
• глибоко недоношені – 28 – 33 тижнів вагітності;
• екстремально недоношені діти – 22-27 тижнів вагітності.
Найнижчий рівень виживання, зрозуміло, у екстремально недоношених дітей. Чим менше тижнів - тим менше шансів. Що стосується виходжування, то навіть дітки, які народилися зовсім незадовго до терміну вимагають особливого догляду. Усе залежить від того, наскільки розвинені у них органи та системи організму, наскільки тіло готове до самостійного життя.
Крім того, чим раніше малюк народився, тим вищий ризик вираженого відставання у розвитку надалі. Але при цьому, багато що залежить від догляду та лікування, тривалого спостереження фахівцями, системних коригувальних процедур протягом багатьох років після народження.
За 9 місяців 2018 року в Жмеринському пологовому відділенні народилось 13 недоношених дітей. У відділенні створені всі умови для виходжування дітей з малою вагою тіла. Є спеціальні ліжка з підігрівом, апарати для підтримки дихальних розладів, датчики для контролю основних параметрів життєдіяльності малюка, досвідчений персонал.
За словами відомого неонатолога Вільяма Аарона Сільвермана виходжування недоношеної дитини з екстремально низькою вагою тіла – довготривалий експеримент з невідомим закінченням. Після стабілізації стану дитини, в разі необхідності, вона переводиться на другий етап виходжування в обласну дитячу клінічну лікарню.

Відомо, що Ісаак Ньютон (1642-1727), Іоган Вольфганг Гете(1749-1832), Наполеон Бонапарт (1769-1821), Марк Твен (1835-1910), Уінстон Черчіль (1874-1965), Альберт Ейнштейн(1879-1955) народились передчасно.
Народження недоношеної дитини — це серйозний стрес для батьків, які потребують не тільки в якісному лікуванні їх малюків і матеріальної підтримки, але і психологічної допомоги. А знання про те, що недоношеність — не вирок, і що величезна кількість недоношених новонароджених виросли не тільки здоровими й повноцінними, але і видатними людьми, дуже важливі.
Завідувач
акушерсько-гінекологічним відділенням
Жмеринської ЦРЛ
Ілля Клокоцький