Важливе місце у комплексному лікуванні цукрового діабету (ЦД) посідають методи фізіотерапії, застосування яких сприяє підвищенню ефективності лікування, підтриманню стійкої компенсації захворювання, профілактиці розвитку і прогресування ускладнень, насамперед діабетичних ангіопатій.
Основними завданнями фізичних методів лікування ЦД і діабетичної ангіонейропатії нижніх кінцівок є покращення загального та регіонарного кровообігу, мікроциркуляції, підвищення оксигенації тканин, поліпшення колатерального кровообігу й регрес трофічних порушень. Фізіотерапію використовують при різних стадіях діабетичної ангіопатії (доклінічній, функціональній, органічній).
Одним із таких сучасних методів є пневмопресингтерапія. Завдяки різноманітним механізмам дії вона впливє на перебіг захворювання і його ускладнення, сприяє подовженню тривалості й стабільності ремісії.
Механізм лікувального ефекту пневмопресингу зумовлений механічною дією на тканини, їх розтягненням, підвищенням тонусу й еластичності. Поліпшення мікроциркуляції крові та лімфи дає змогу суттєво зменшити явища, гіпоксії, поліпшити обмін речовин. покращити скорочувальну функцію м’язів і забезпечити просування крові по артеріях і її відтік по венах.
За допомогою примусового кровообігу відбувається розширення капілярів, збільшується кількість мікросудин, а місцево біологічні вазоактивні речовини сприяють судинним реакціям як у місці дії пневмомасажу, так і за його межами, зумовлюючи додатковий гуморальний системний ефект.
У результаті в організмі відбувається прискорення , руйнування мікротромбів, насичення тканин киснем. Зникають тканинна й ішемічна гіпоксія, покращується проникність біологічних мембран. Запускаються активні процеси виведення шлаків з організму, зняття симптомів інтоксикації, усунення подразнення нервових закінчень. Підвищуються тонус і скорочувальна здатність стінок судин. Покращується кровообіг ЦНС, що приводить до зняття больового і гіпертензійного синдромів.
Зараз із цим методом працюють у 50 провідних європейських країнах, а також у США, Японії та Ізраїлі. Кожна країна має власний прилад і називає метод по-своєму.
Методичні рекомендації затверджені МОЗ України. Апарати внесені до Реєстру медичної техніки, дозволені до серійного виробництва і застосування в медичній практиці, вписані до Реєстру галузевих нововведень МОЗ України.
Лікування показане за такими нозологіями:
1. Захворювання опорно-рухового апарату з неврологічними проявами;
2. Макро- і мікроциркуляторні процеси у верхніх і нижніх кінцівках (вроджені, набуті, післяопераційні);
3. Порушення ендокринної системи, пов’язані з обміном речовин;
4. Захворювання органів дихання і серцево-судинної системи;
5. Порушення функцій шлунково-кишкового тракту;
6. Порушення функцій сечостатевої системи;
7. Зняття рефлекторного больового синдрому при неврологічних проявах;
8. Психоемоційні порушення, фізичні та розумові перевантаження;
9. Захворювання органів зору;
10. Метеозалежність, гіпер- і гіпотонія, синдром хронічної втоми;
11. Переломи, розтягнення, розриви зв'язок, опіки, обмороження;
12. Ожиріння, целюліт.
Апарати можуть бути корисні як профілактичний засіб від інсульту, інфаркту, облітеруючого атеросклерозу. Їх застосовують і як протитромбозний засіб, удома і в лікарнях як протипролежневий механізм.
Протипоказання:
1. Онкологічні захворювання на стадії метастазування;
2. Гнійно-септичні та інфекційні захворювання;
3. Важкі недуги серцево-судинної системи та органів дихання в стадії декомпенсації.
Об’ємний пневмопресинг на апаратному комплексі "Біорегулятор-004М" і його модифікаціях можна застосовувати разом з іншими фізіотерапевтичними процедурами.
Ярош Аліна Анатоліївна,
лікар-фізіотерапевт
Вінницького обласного клінічного
високоспеціалізованого ендокринологічного центру