Біопсія – це взяття фрагментів клітин тканин для дослідження. Матеріал береться за допомогою тонкої голки, яка вводиться у вузол щитовидної залози. Процедура відбувається під контролем УЗД (ультразвукової діагностики), що дозволяє ввести голку прицільно у вузол.
Покази до виконання процедури: багатовузловий зоб, наявність вузлів більше 10 мм, вузли, які мають підозрілі УЗД – характеристики. При виявленні декількох вузлів виконується ТАПБ (тонкогольчата аспіраційна пункційна біопсія) домінантного вузла, а не всіх. Обстеження не вимагає знеболення, за відчуттям ТАПБ порівнянна із внутрішньо – м’язовою ін’єкцією.
Тонкогольчата пункційна біопсія щитоподібної залози.
ТАПБ – безпечне дослідження. Щитоподібна залоза розташована поверхнево, тому прокол не пошкоджує навколишні органи та тканини. Іноді, під час пункції травмуються невеликі судини, що може призвести до крововиливів, які швидко розсмоктуються. Пацієнт практично не зазнає болісних відчуттів, відчувається лише укол голкою. Також, місцево вводимий під час процедури анестетик може потрапити в препарат, що неодмінно позначиться на його якості (хибний результат) і процедуру доведеться повторювати. Напередодні процедури, якщо пацієнт дуже хвилюється, можна призначити заспокійливе.
Техніка ТАПБ: пацієнт розташовується на кушетці із запрокинутою головою. Місце проколу обробляється спиртом, далі слідує декілька уколів у область вузлів під контролем УЗД з витягуванням біологічного матеріалу. Робити декілька уколів необхідно, так як одноразовий прокол не може дати необхідну кількість матеріалу. Далі відібраний результат поміщається на скло і відправляється на цитологічне дослідження. Деякі центри пропонують своїм пацієнтам знеболення, але лікарська спільнота вважає, що шкоди від такої турботи більше, чим користі. Больові відчуття від проколу відходять на другий план по зрівнянню із ускладненнями місцевої анестезії, у тому числі і нашкірної:
-алергічна реакція на анестетик (до розвитку анафілактичного шоку);
-диспепсичні розлади;
-болі у м’язах шиї;
-біль у горлі;
-тремор.
ТАПБ є процедурою вибору за наявних вузлів у щитоподібній залозі, коли це клінічно обґрунтовано. Цитологічний висновок після ТАПБ має відповідати класифікації Bethesda System (2009). Неінформативні результати потребують повторної біопсії під контролем УЗД. Повторні неінформативні висновки за наявності підозрілих вузлів потребують ретельного спостереження або оперативного втручання. У випадку цитологічного підтвердження раку щитоподібної залози рекомендується оперативне втручання.
Апасова Н.В., лікар-хірург,
Вінницький обласний клінічний
високоспеціалізований ендокринологічний центр