Багато хто вважає, що вживання алкоголю - це легкий спосіб зняти психоемоційне напруження, розслабитися та підняти настрій. Одак мало хто замислюється про те, що навіть невелика доза такого напою може стати отрутою для людського організму. За даними статистики, більше 50% смертей в результаті отруєння настає саме при вживанні алкоголю та його сурогатів. Тому дуже важливо надати своєчасну допомогу людині, що отруїлася алкогольним напоєм.
Ознаки алкогольного отруєння:
- відсутність самокритики і переоцінка своїх можливостей (людина не визнає, що п'яна і продовжує випивати);
- порушення координації рухів, розлад уваги;
- гучна, несвязная і нечітка мова;
- розкріпачення інстинктів, контрольованих в тверезому стані;
- уповільнення пульсу - менше 60 ударів в хвилину;
- почервоніння обличчя, посилення потовиділення;
- нудота і блювота.
Якщо не припинити вживання алкоголю, то ознаки отруєння поглиблюються. Людина втрачає свідомість, знижується температура тіла, звужуються зіниці. Можливі мимовільне сечовипускання і дефекація, рясна блювота. В такому стані порушується діяльність серцево-судинної і дихальної систем. У постраждалих частішає пульс, він стає ниткоподібним (погано прощупується), дихання стає шумним. Можливо рясне відділення слини і слизу, іноді у вигляді піни.
Протягом останніх трьох років в Україні було зафіксовано 159 випадків отруєння підробленим алкоголем. Такі дані наводить платформа для роботи з відкритими даними Opendatabot, передає УНН. При цьому, як свідчать дані платформи, 84 випадки отруєння - мали летальні наслідки. Тобто половина усіх алкогольних отруєнь закінчується смертю потерпілого.
При появі перших ознак алкогольного отруєння слід промити потерпілому шлунок. З цією метою потрібно викликати в нього блювоту. Якщо він не знепритомнів, то необхідно дати йому випити декілька склянок кип'яченої води кімнатної температури і механічно спровокувати приступ блювоти.
Після промивання шлунка людині, яка отруїлася, необхідно випити солодкий чай з лимоном, натуральну каву або молоко і прийняти активоване вугілля (одна таблетка на кожні 10 кілограм ваги людини). Потерпілого необхідно зігріти, приклавши до ступень і кистей рук теплу грілку.
Щоб попередити отруєння алкоголем, варто дотримуватись наступних рекомендацій:
- не слід вживати алкоголь натщесерце;
- перед застіллям можна з'їсти бутерброд з вершковим маслом або салом;
- не можна знижувати послідовність напоїв і змішувати різний алкоголь;
- не варто запивати алкоголь газованими напоями;
- приміщення, де відбувається застілля, необхідно провітрювати, особливо при великому скупченні людей;
- не рекомендується курити;
- перед вживанням алкоголю і під час застілля можна прийняти препарати, що запобігають алкогольному сп'янінню.
Важке отруєння алкоголем лікується у відділенні токсикології, де хворого оглядають токсиколог, реаніматолог і невролог. При періодичному зловживанні спиртним, особливо у підлітків, необхідна консультація нарколога.